Bill Mowinkel

Bill Mowinkel

Administrator
Jill Bates

Jill Bates

Assistant Administrator
Elleah Wiebelhaus

Elleah Wiebelhaus

Business Manager
Tami Schrader

Tami Schrader

Administrative Assistant
Erin Whitesel

Erin Whitesel

Business Office Assistant

Digital Learning & Media

Molly Aschoff

Molly Aschoff

Distance Education Coordinator & Media Coordinator
Linda Thompson

Linda Thompson

Media & Tech Assistant
Bev Tillema

Bev Tillema

Media & Staff Development Assistant
Darrel Sorensen

Darrel Sorensen

Maintenance & Media Van Driver

Nursing

Jody Beed

Jody Beed

School Nurse
Lisa Holoubek

Lisa Holoubek

School Nurse
Lori Ickes

Lori Ickes

School Nurse
Beth Ramold

Beth Ramold

School Nurse
Michelle Stearns

Michelle Stearns

School Nurse
Jane Tegeler

Jane Tegeler

School Nurse
Christy Knutson

Christy Knutson

School Nurse
Stephanie Prouty

Stephanie Prouty

School Nurse
Bert Wagner

Bert Wagner

School Nurse
Teresa Wondercheck

Teresa Wondercheck

School Nurse

Professional Development

Katie Morrow

Katie Morrow

Technology Integrationist
Tammy Cheatum

Tammy Cheatum

Staff Developer
Heidi Rethmeier

Heidi Rethmeier

Staff Developer
Tina Sauser

Tina Sauser

Technology Integrationist
Steph Wanek

Steph Wanek

Staff Developer

Special Education

Ruth Miller

Ruth Miller

Director of Special Education
Timmeree Gadeken

Timmeree Gadeken

Special Education Assistant
Jill Hoffart

Jill Hoffart

Northeast Nebraska Program for Children who are Deaf or Hard of Hearing Coordinator
Abbey Buettgenbach

Abbey Buettgenbach

Teacher of the Deaf
Mary Johnson

Mary Johnson

Teacher of the Visually Impaired

Early Childhood Special Education

Kelsey Hornback

Kelsey Hornback

Early Childhood Special Educator
Taylor Hagemeyer

Taylor Hagemeyer

Early Childhood Special Educator
Crystal Walters

Crystal Walters

Early Childhood Special Educator

Learning Centers

Central Learning Center

Jackie Sanne

Jackie Sanne

Special Education Instructor
Tracy Booth

Tracy Booth

Paraeducator
Sabrina Bower

Sabrina Bower

Paraeducator
Jolene Brummels

Jolene Brummels

Paraeducator

Cassandra Chessmore

Cassandra Chessmore

Paraeducator
Susan Kloppenborg

Susan Kloppenborg

Paraeducator
Deb Polk

Deb Polk

Paraeducator
Rhonda Pollock

Rhonda Pollock

Paraeducator
Sara Musilek

Sara Musilek

Paraeducator
Carol Thieman

Carol Thieman

Paraeducator
Dianna Wheeler

Dianna Wheeler

Paraeducator

Central Learning Center South

Louise Schindler

Louise Schindler

Special Education Instructor
Monique Allemang

Monique Allemang

Paraeducator
Tessa Anson

Tessa Anson

Paraeducator
Sue Kallhoff

Sue Kallhoff

Paraeducator
Renee Rose

Renee Rose

Paraeducator
Amanda Schindler

Amanda Schindler

Paraeducator
Jennifer Schwager

Jennifer Schwager

Paraeducator
Erin Ruterbories

Erin Ruterbories

Paraeducator

Eastern Learning Center

Susan Bailey

Susan Bailey

Special Education Teacher
Rhonda Gates

Rhonda Gates

Special Education Teacher
Kay Albus

Kay Albus

Paraeducator
Lisa Allen

Lisa Allen

Paraeducator
Jennifer Bailey

Jennifer Bailey

Paraeducator
Jeannie Bauer

Jeannie Bauer

Paraeducator
Kim  Brommer

Kim Brommer

Paraeducator
Shari Haase

Shari Haase

Paraeducator
Dawn Heffner

Dawn Heffner

Paraeducator
Marcia Kalhoff

Marcia Kalhoff

Paraeducator
Kim Masters

Kim Masters

Paraeducator
Genise McLouth

Genise McLouth

Paraeducator
Kim Morris

Kim Morris

Paraeducator
Angela Osborn

Angela Osborn

Paraeducator
Krystal Reeker

Krystal Reeker

Paraeducator
Laura Thomas

Laura Thomas

Paraeducator
April Tucker

April Tucker

Paraeducator
Dawn Beltz

Dawn Beltz

Custodian

Western Learning Center

Peggie Derickson

Peggie Derickson

Special Education Instructor
Lisa Krysl

Lisa Krysl

Paraeducator

Allery Klabenes

Paraeducator

Psychology

Cathy Fiala

Cathy Fiala

School Psychology Coordinator
Dr. Paul Adams

Dr. Paul Adams

School Psychologist
Gina Ohnesorg

Gina Ohnesorg

School Psychologist
Sonya Simons

Sonya Simons

School Psychologist
Ana Vasquez

Ana Vasquez

School Psychologist Intern
Donna Dassel-Stuke

Donna Dassel-Stuke

School Psychologist Consultant

Speech/Language Pathology

Jennifer Stahlecker

Jennifer Stahlecker

Speech-Language Coordinator
Kelly Anson

Kelly Anson

Speech-Language Pathologist
Sherry Aufdenkamp

Sherry Aufdenkamp

Speech-Language Pathologist
Vicky Bartak

Vicky Bartak

Language Resource Teacher
Brittany Benson

Brittany Benson

Speech-Language Technician
Jessica Fernau

Jessica Fernau

Speech-Language Resource Teacher
Amanda Ford

Amanda Ford

Speech-Language Pathologist
Janel Lorenz

Janel Lorenz

Speech-Language Pathologist
Andrea McGregor

Andrea McGregor

Speech-Language Pathologist
Tricia Spieker

Tricia Spieker

Speech-Language Pathologist
Nicole Spiering

Nicole Spiering

Language Resource Teacher
Kimberly Thompson

Kimberly Thompson

Speech-Language Pathologist

Technology

Brent Pickrel

Brent Pickrel

Systems & Networking Manager
Marlin Seevers

Marlin Seevers

Technology Technician
Tonya Strom

Tonya Strom

Technology Technician